Automatický preklad

Anketa

Ako ste sa o nás dozvedeli?
 

Kto je online

Máme online 10 hostí 


Výlety po okolí PDF Tlačiť E-mail

Príroda v okolí Hotela tvorí len zlomok časti regiónu, bohatého na nevšedné kultúrne a prirodné krásy. Blízke poľské hranice, regióny Liptovsého, Spišského a Oravského kraja dávajú netušené možnosti turistických výjazdov do kolia. Ponúkame vám nasledujúce typy autokarových alebo autobusových výletov, v rámci ktorých je uvedená vzdialenost a atraktivita danej koncovej stanice.


Oravice - 20 km: vysokopoložená kotlina ( 790 m.n.m.) na potoku Oravice medzi Západnými Tatrami a Skorušinou. V minulosti sa tu od roku 1603 usilovalo Oravské panstvo založiť osadu Bystrá, no pre ťažké životné podmienky a mnohé vzbury miestnych osadníkov sa im to nepodarilo. Neskôr Oravická kotlina slúžila ako zásobáreň dreva a miesto pre pasenie hospodárskeho dobytka. Od polovice 17 stor. sa tu ťažila železná ruda, ktorá sa vozila na spracovanie do Hámričiek vTrstenej, neskôr do Franiškovej huty v Podbieli. V súčasnosti prichádzajú turisti do Oravíc hlavne za kúpaním v prírodnom termálnom kúpalisku, ktoré sa nachádza uprostred rozprávkovej Oravickej prírody.Osvieženie až v 35 °C vode vždy dobre padne po náročnej turistickej túre, alebo najmä po namáhavej lyžovačke v Západných Tatrách. Pre milovníkov pešej turistiky sú východiskom do malebných zákutí Tichej, Juráňovej, Bobroveckej doliny a do doliny Mihulčice. Tiesňava Juráňovej doliny, s výrazným kaňonom, s vodou vymletými vyhĺbeninami ( tzv. obrými hrncami) a malými vodopádmi patrí medzi najkrajšie na území Slovenska. Kúpalisko ot.: leto od 12 - 22 hod, zima od 12 do 21 hod.
hore

Oravská priehrada - 40 km: vznikla umelým prehradením rieky Oravy z dôvodu častých veľkých povodní v tejto oblasti. Bolo vypracovaných mnoho projektov na jej výstavbu ( prvý už v roku 1730) ale zrelizovaná a zprevádzkovaná až v roku 1954. Po jej napustení boli zaplavené 4 obce, z ktorých zostal nad vodou len malý vrch nad obcou Slanica, ktorý doteraz vytvára malý ostrov, nazývaný Slanický Ostrov alebo Ostrov umenia. Najznámejšie stredisko ležiace ne brehu priehrady je Slanická Osada. Stala sa dôležitým centrom vodných športov, kúpania, rybolovu. Disponuje množstvom reštaurácií, športoviskami, ako i požičovňami športového náradia. Nachádza sa tu prísrtav, z ktorého sa pravidelne konajú výhladkové výletné plavby okolo priehrady. Vodná nádrž zaberá 35 km2, priemerná hľbka 15 metrov.
hore

Bešeňová - 45 km: v súčastnosti patrí medzi najznámejšie termálne kúpaliská vybudované v posledných rokoch na Slovensku na báze liečivých prameňov vyvierajúcich z hľbky 1980 m. Prameň dosahuje teplotu 62°C. teplota v bazénoch sa pohybuje od 30 do 40 °C. V areáli sa nachádzajú 3 bazény s termálnou vodou, reštaurácia, kvalitné sociálne zariadenie, tobogán a posedenie pri živej muzike.Okrem temálneho kúpaliske môžete si v Bešeňovej prezrieť poľovnícke múzeum , v ktorom je umiestnená zbierka zo zameraním na históriu a spôsobu lovu, poľovnícku zver a vývoj poľovníckej organizácie.
hore

Liptovský Ján - 65 km: Dlhoročným cieľom mnohých návštevníkov Liptova je areál termálnych kúpaiísk so skrytou plavárňou v Osade Liptovský Ján. Využíva sa tu geotermálny praneň Rudolf s teplou vodou 28°C. Miestne pramene sú vhodné najmä na liečenie ženských a kožných chorôb. Zároveň obec je východiskom do jednej z najdlhších nízkotatranských dolín Jánskej doliny, ktorá vedie až pod najvýšší vrchol Nízkych Tatier - Ďumbier (2043m)
hore

Liptovská Mara - 40 km: Objemom patrí medzi najväčšie nádrže na Slovensku. Slúži predovšetkým na zmiernenie povodní na Váhu. Jej poloha poskytuje návštevníkom rozmanité formy oddychu spojené s pobytom pri vode a tiristikou v Západných a Nízkych Tatrách. Liptovský Trnovec je najznámejším strediskom na brehu Liptoskej Mary. Je tu vybudovaná pláž, autokemping, stredisko vodných športov, požičovňa špotových potrieb, prístav lodí a výborné možnosti pre jachting a windsurfing. ( plocha 21,6 km2, hĺbka 45 m ).
hore

Krytá plaváreň Liptovský Mikuláš - 50 km: 25x15m bazém s 2m hĺbkou
hore

Krytá plaváreň Dolný Kubín - 35 km: 50 x 15 m bazén s 4m hĺbkou, skokanský mostík
hore

Oravský hrad - 39 km: Hrad sa začal pravdepodobne budovať na mieste starého dreveného hradu po tatárskom vpáde v roku 1241. Táto pevnosť bola postavená na ochranu severnej hranice uhorského štátu, na ochranu dôležitej obchodnej cesty do Poľska a vytvorenie správneho centra pre Oravu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267, keď bol majetkom kráľa Bela IV. V ďalšom období často menil majiteľov, striedavo bol v rukách kráľa a bohatých uhorských veľmožov ako boli Matúš Čák Trenčiansky, Stibor zo Stiboríc, Thurzovci, alebo rodina Pálfiovcov. Dnes areál tvorí pozoruhodný komplex s palácmi, opevnením a vežami. V priestore hradu sídli Oravské múzeum, kde sú inštalované expozície : Archeologická - dokumentuje najstaršie dejiny osídlenia Oravy, Prírodovedecká - prezentuje faunu a flóru Roháčov, vodnej nádrže Orava a Oravskej kotliny, Etnografická - približuje spôsob života a prácu dedinského ľudu, jeho zvyky, typické náradie, odevy a výrobky, Historická -tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie, stredoveké zbrane, nábytok, mučiareň s väznicou.
hore

Františkova huta v Podbieli - 17 km: leží na ľavej strane cesty pred Podbieľom. Je to zrúcanina starej hute, ktorá bola čiastočne zrekonštruovaná v rámci aktivít stromu života. Huta slúžila na spracovanie železnej rudy dovezej z pod Roháčov a Oravíc. Pod vplyvom hospodárskej krízy a vysokých réžijných nákladov spojených s dopravou železnej rudy bola napokon zastavená a od vtedy sa v nej výroba už neobnovila.
hore

Spišský hrad - 70 km: Patrí so svojimy 4 ha medzi najväčšie zrúcaniny hradnách komplexov v strednej európe. Je zaradený do zoznamu pamiatok kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Slúžil na ochranu hraníc, ako hraničná pevnosť feudálneo uhorského štátu.
hore

Drevený kostolík v Tvrdošíne - 26km: V Tvrdošíne na miestnom cintoríne stojí unikátny neskorogotický drevený kostolík z 2 polovovice 18 stor. Jeho dominantou je barokový oltár s obrazom všetkých svätých. Pri prehliadke kostola zaujmú najmä obrazy apoštolov, neskororenesančná kazateľnica a s postavami evanielistov z roku 1654 a obraz Juraja na koni.
hore

Múzeum Oravskej dediny - 2 km: Na ľavej strane popri hlavnej ceste z obce Zuberec do Roháčov na poľane Brestová v prekrásnom prírodnom prostredí sa nachádza jedinečné múzeum ľudovej architektúry v prírode - Múzeum Oravskej dediny. Sú tu sústredené typické oravské objekty dokladujúce život a bývanie roľníkov, pastierov, remeselníkov a drobných zemanov. Riešenie pôdorysu múzea sa opiera o ulicovú kopaničiarsku výstavbu a samoty, ktoré charakterizovali Oravu do 19 stor. Dominanty tvoria škola, krčma, prícetsné stĺpy, plastiky a drevený got. kostol zo Zábreže. V múzeu sa pravidelne usporiadavajú národopisné výstavy a v auguste v miestnom amfiteátri sa organizuje prehliadka ľudových skupín a tancov- Podroháčske folklórne slávnosti.
hore

Vodný mlyn na Oblazoch v Kvačianskej doline - 20 km: Medzi pekné a nenáročné túry v oblasti Zápaných Tatier patrí Kvačianska dolina spolu s Prosieckou dolinou, ktoré vytvárajú známy okruh, ktorý sa dá zvládnuť za jeden deň. Kvačianskou dolinou vedie náučný chodník s viacerými zástavkami. Kedysi sa tu hojne využívala stará vozová cesta vedúca dnom doliny, tvorila jediné spojenie obcí Veľké Borové a Huty so svetom Pri potoku Kvačianka stojí unikátny objekt starého dreveného mlyna a píly. Je to vhodná túra pre turistiku s deťmi.
hore

Slanický ostrov umenia - 45 km: Po napustení vodnej nádrže Orava ostal nad vodou iba jeden kopček vypínajúci sa nad dedinkou Slanica, ktorý dodnes tvorý ostrovček nazývaný ako Slanický ostrov, alebo Ostrov umenia s kostolom z 18 stor. Nachádza sa v ňom trvalá expozícia slov. ľudovej plastiky s maľbami, v exteriéry kostola je nainštalovaná expozícia Oravská kamenárska tvorba. V neďalekej hrobke rodiny Klinovskej sa nájdete menšiu expozícua histórie zatopených obcí. Na ostrov bola premiestnená socha A. Bernoláka rodáka zo Slanice. Prehliadka ostrova býva súčasťou výletnej plavby po Oravskej priehrade na štyroch premávajúcich lodiach.
hore

Havránok - 50 km: Zatopená časť Liptovskej Mary a jej okolie patrí medzi významné archeologické lokality na Slovensku. Viaceré nálezy z mladšej doby bronzovej, doby železnej a laténskej kultúry vyvolávajú obraz o jej dávnej predslovanskej minulosti, keď bola jedným z najznámejších keltských stredísk na území Slovenska. Odkrytie kamenných valov palisádovej hradby, brány s vežou, keltských obytných miest a nálezy ketských napodobnenín antických mincí ako aj existencia veľkomoravskéo sídliska dávajú tušiť význam a charakter tohoto kultového miesta umiestneného prevažne v lokatite Havránok nad Liptovskou Marou . V súčasnosti sa tu nachádza archeologické prírodné múzeum, ktorého súčasťou sú rekonštrukcie keltských stavieb a stredovekého hrádku.
hore

Krakow - 120 km: Starobilé kráľovské Poľské mesto, ktoré včase poľských kráľov bolo hlavným mestom Poľska. Nachádza sa tu množstvo múzeí, stredovekych kostolov s hrobkami kráľov, Krakowský hrad. Mesto žije čulým turistickým ruchom.
hore

Trdošín - Galéria Márie Medvedzkej - 26 km: stála expozícia Oravskej galérie, ktorá pripomína tvorbu Márie Medvedzkej ( 1914 - 1987) a jej zameranie na Oravské krajinomaľby, kvetinové zátišia, portrétové štúdie a figurálne kompozície.Jje umiestnené v budove kúrie z 19. stor. na ploche 583 m2.
hore

Dolný Kubín - Oravská Galéria - 40 km: stála expozícia starého umenia, ľudového umenia a moderného umenia viažúceho sa k Orave. Organizujú sa tu výstavy umeleckých diel a stretnutia s autormi
hore

Liptovský Mikuláš - Galéria Petra Michala Bohúňa - 50 km: v bývalej evanielickej škole vznikla v roku 1955 galéria sprístupňujúca okrem životného diela svetoznámeho maliara P.H. Bohúňa ( 1822 - 1879)ako aj umelecké diela starého slevenského umenia z 15 a 18 stor. a diela slovenských maliarov a sovhárov z 19 a 20 stroočia.
hore

Ružomberok - Galéria Ľudovíta Fullu - 60km: zachytáva celoživotné dielo maliara, grafika, ilustrátora Ľ. Fullu ( 1902 - 1980) spojenú s prehliadkou jeho dielne a bytu v ktorom autor tvoril a býval.
hore

Kvačianska dolina- 20 km: dolina v podobe krasových tiesňav s bralami a strími skalami. potok Kvačianska tu vytvára vodospády a kaskády. V časti doliny Oblazy sa nachádza starý drevený vodný mlyn s hospodárskou časťou a s pílou - tehnické pamiatky. Dolinou vedie náučný chodník, ktorý končí v závere doliny objektami s ľudovou architektúrou.
hore

Prosiecka dolina - 25 km: Krasová dolina ležiaca medzi horskými masívmi Lomno (1278) a Prosečné (1372). jej šírka je iba niekoľko 10 metrov, hĺbka 450 - 600 metrov. V strednej časti sú po oboch stranách bralá s podobou postáv, skalné steny, obrovské priepasti. dolinou vedie náučný chodník.
hore

Demänovská dolina - 65 km: Na ploche 837 ha sa tu nachádza národná prírodná rezevácia, ktorej dolnúčasť tvorí kaňonovitá dolina zarezaná vo vápencoch a dolomitoch. Horná časť je žulová s ľadovcovým povrchom. Odvodňujú ju potoky Zadná vody a demenovka, ktorá svojimiponormi vytvárajú unikátny podzemný systém národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne.Patria medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku: Demänovská jaskyňa Slobody (600m) s mimoriadnou kvapľovou výzdobou s množstvom jazierok. Atraktívna a turistami vyhľadávaná je je neďaleká Demänovská Ľadová jaskyňa, jedna z prvých známych na svete (1294). NAchádzajú sa tu ľadové jazerá a kvapľové vodopády.
hore

Kriváň - 65 km: Dominantný, zdiaľky viditeľný (1494 m), leží v západnej časti Vysokých Tatier Z vrchu je nádherný kruhový výhľad na Nízke , Západné a Vysoké Tatry Kriváň je symbolický vrch Slovákov - cieľ tradičných národných púti. Prístup ku Kriváňu po značkových turistických trasách z Podbanského - Troch studničiek a zo Štrbského plesa popri Jamnickom plese.
hore

Chopok - 70 km: (2024) turisticky vyhľadávaný druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Fyzicky zdatnejší turisti si neodpustia výstup na vrchol, ktorý ponúka atraktínvy výhľad takme na polovicu Slovenska . Vrcholom prechádza hrebeňovka . okrem pešej turistiky je vrchol prístupný aj sedačkovou lanovkou z Bystrej alebo Demenovskej doliny
hore

Ďumbier - 75 km: Najvyšší vrch Nízkych Tatier ( 2043) s kruhovým výhľadom. Vrcholom prechádza turistická magistrála. Nychádza sa tu chránené územie s výskytom vzýnych rastlín a živočíchov. Prístup na vrchol dolinami Mlynná, Jánska a Štiavnická cez Bosniacke sedlo z Vyšnej Boce.
hore

Vrátna dolina - 50 km: Turisticky atraktívna dolina v krivánskej časti Malej Fatry s rozlohou asi 36 km2. Výstup úzkym kaňonom nazývyným Tiesňavy s mnohými skalnými útvarmi a kaskádami. Dominantou doliny je vrch Veľký rozsutec ( 1610) Oblasťou, ktorá leží v Národnom parku Malá Fatra, prechádza hustá sieť značkovýchtrás a dva náučné chodníky. Hlavnými turistikými cieľmi sú Diery, Poludňové skaly, Štefanová, Boboty, Grúň, Sokolie, sedačková lanovka do Snolivského sedla a hlavný hrebeň Krivánskej Fatry. Vstupnou bránou Bránou Vrávnej doliny je kopaničiarska obec Terchová so zachovanou ľudovou architektúrou -drevenicami a s rázovitým folklórom. Je rodiskom legendárneho zbojníka Jánošíka.
hore

Vysoké Tatry - Štrbské pleso - 150 km: Najvyšie položená tatranská osada ( 1335) pri druhom najväčšom tatranskom jazere, je východiskom do Vysokých Tatier, nachádza sa tu Areál snov, mnoho hotelov, reštaurácií, turistických atrakcií.